Dnešní datum: 19. 03. 2019

RohKřesťanské vánoce

Roh2. adventní koncert - 8.12.2018

téma Vydáno dne 06. 12. 2018 (154 přečtení)

Přijměte pozvání na náš letošní druhý adventní koncert - budete moci opět poznat krásu našich varhan.

ADVENTNÍ HUDBA V KOSTELE

2. adventní koncert
kostel sv. Václava a Nanebevzetí Panny Marie
Znojmo-Louka

Sobota 8. prosince 2018 -17.00 h

VARHANNÍ KONCERT
PETRA RAJNOHY

2. adventního koncertu

B. M. Černohorský
Toccata in C
J. Pachelbel
Aria quarta (Hexachordum Apollinis)
L. N. Clérambault
Récit de Nasard
J. K. Vaňhal
Preambulum in F
J. N. F. Seger
Toccata (Pastorell) a fuga
G. A. Sorge
Sonata in D
Andante, Larghetto, Fuga
G. Muffat
Toccata quinta
K. B. Kopřiva
Fuga - Pastorella C dur
J. K. Kuchař
Pastorale G dur, D dur

PETR RAJNOHA,

rodák ze Znojma, studoval nejprve hru na varhany na brněnské konzervatoři pod pedagogickým vedením Zdeňka Nováčka, v roce 1995 nastoupil na JAMU do třídy Kamily Klugarové a ve školním roce 1996-1997 studoval varhanní hru v Paříži u Susan Landale. Ve studiích dále pokračoval na AMU v Praze ve třídě Jaroslava Tůmy, přičemž v roce 2000 byl na stáži v Lyonu u Jeana Boyera. Své vzdělání dovršil doktorským studiem na AMU s tématem „Varhanní dílo Josefa Kličky“.
Petr Rajnoha zaznamenal řadu úspěchů na mezinárodních soutěžích: v roce 1993 získal 2. cenu na soutěži mladých varhaníků v Opavě, v roce 1997 získal 3. cenu na Mezinárodní varhanní soutěži v Brně, na soutěži Pražského jara v roce 1999 byl oceněn 3. cenou a titulem laureáta a získal rovněž cenu za nejlepší interpretaci soudobé české skladby a cenu za nejlepší provedení varhanního díla z hlediska historické praxe. Ve stejném roce se stal finalistou soutěže ARD v Mnichově a v roce 2000 zvítězil na dvou významných soutěžích v Německu - v Gelsenkirchenu a Norimberku (Cena Johanna Pachelbela a Cena publika). V letech 1998-2001 byl zapsán na Prémiové listině mladých Nadace Český hudební fond.
Petr Rajnoha nahrál Pro Český rozhlas řadu snímků na historických nástrojích. Je často zván na různé české i evropské hudební festivaly, spoluúčinkoval například s Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, s Filharmonií Brno nebo s Filharmonií B. Martinů Zlín. V letech 2004 a 2007 nahrál kompletní varhanní dílo Josefa Kličky na dvě CD. V letech 2007-2014 působil jako pedagog hry na varhany a vedoucí varhanního oddělení na konzervatoři v Olomouci, od roku 2010 vykonával na téže škole funkci zástupce ředitele se zaměřením na výchovně-vzdělávací činnost. V letech 2014-2018 vykonával funkci ředitele Církevní konzervatoře Opava.

Varhany v kostele sv. Václava ve Znojmě - Louce
byly postaveny Bernhardem Wollersem a Nicolasem Christeindlem kolem roku 1676 a podle současného názoru odborníků jde o nejstarší dochované varhany na Moravě. V polovině 18. století nástroj zvětšil pravděpodobně Ignaz Casparides (o tzv. zadní pozitiv, II. Manuál). Další opravy uskutečnili znojemští varhanáři Josef Silberbauer, Ignaz Reinold a další. Varhany mají dva manuály, pedál, 21 rejstříků, přetahovací manuálovou spojku a krátkou oktávu jak v manuálu, tak v pedálu. Do dnešní doby se dochovaly téměř v původním stavu, a tak i dnes můžeme obdivovat krásu jejich barokního varhanního zvuku.

Před koncertem i po něm je možno navštívit výstavu betlémů,
prohlédnout kostel i kryptu.
Přijměte pozvání.