Dnešní datum: 27. 06. 2019
RohNaše hory


RohHlavní menu


RohNoc kostelů


RohVyhledávání


RohKalendář


RohInformace


RohNový rok - nová šance

téma Vydáno dne 03. 01. 2013 (2324 přečtení)

Tak vás všechny vítám v novém roce 2013. Máme nejrůznější očekávání a možná i předsevzetí. Přijměte zde krátké zamyšlení, které bylo uveřejněno i ve Zpravodaji znojemských farností.

Nový rok – nová šance


Tak máme po Vánocích a začal zase další rok. Můžeme říci, že se jedná o normální běh času. Přesto je to pro někoho překvapující, někdo již s tímto rokem nepočítal. „Vždyť přece měl být konec světa, všechno mělo být jinak.“ Je to snad zklamání? Počítali jste, že již budeme „jinde“? Nebo že snad tento svět bude zcela jiný? Anebo spadl kámen ze srdce a jste šťastní ve svém světě, známém životě a známých zaběhnutých vztazích? A velká část lidí se při všech těchto myšlenkách a úvahách možná jen pousmála. Vždyť takových očekávání konce světa již bylo a ještě bude.
No, asi si znovu musíme připomenout, že o tom dni a o té hodině neví nikdo z nás. A to, že konec světa nenastal podle posledních lidských předpovědí, ještě neznamená, že to jednou nepřijde. Možná brzy, možná za dlouhý čas. Co to pro nás znamená? Bojíme se? Těšíme se? Nebo na to radši nechceme myslet?
Připomeňme si zde Ježíšovo podobenství o fíkovníku: „Kdosi měl na své vinici zasazený fíkovník a přišel hledat na něm ovoce, ale nic nenalezl. Řekl proto vinaři: ´Hleď, už tři léta přicházím hledat ovoce na tomto fíkovníku, a nic nenacházím. Vysekni ho! Nač ještě vysává půdu?´ On mu však odpověděl: ´Pane, nech ho tu ještě tento rok. Okopám ho a pohnojím, snad příště ponese ovoce. Jestliže ne, dáš ho pak vyseknout.´“ (Lk 13, 6-9)
Zadívejme se tedy na tento nový rok jako na další šanci, kterou nám Bůh dává. A nevíme, jak dlouhý ten čas máme před sebou, ať se už jedná o čas našeho osobního života nebo čas celého současného světa. Proto je potřeba svůj čas, tento Boží dar, tuto novou šanci, opravdu využít a neodkládat ta nejrůznější dobrá předsevzetí o změně a nápravě až na někdy. Teď na mě Bůh čeká a teď očekává dobré ovoce.
A když už je řeč o tom, že Bůh mi dává další šanci. Bůh je přece také mým Učitelem. Tak co kdybych se od Něj zase něco přiučil. Není náhodou v mé blízkosti někdo, koho jsem již zavrhnul a zlomil nad ním hůl, kdo je pro mě vyřízený? A možná právě teď je ta chvíle, kdy mu mám já dát novou šanci. Kdy mám pro druhého otevřít své srdce, nabídnout pomoc, odpuštění, spolupráci. Jaké jste si dávali předsevzetí do nového roku? Nechtělo by to něco, co opravdu stojí za to? Změnit smýšlení, obnovit vztahy, dát novou šanci – to by možná mohlo být ono. A dávno odepsaný člověk se nakonec i pro mne může stát velkým obdarováním.
Takže: Nový rok – nová šance. Pro mne i pro druhého.( Celá informace | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému. Created by Petroff © 2005.