Dnešní datum: 27. 06. 2019

Roh2. adventní koncert 2011 - 3.12.

téma Vydáno dne 20. 11. 2011 (3420 přečtení)

Prožíváme adventní období a pokračují naše adventní koncerty. Přijměte pozvání na náš druhý letošní adventní koncert. Jistě bude přitažlivý zvláště pro příznivce sborového chrámového zpěvu.

ADVENTNÍ HUDBA V KOSTELE

Alta trinita beata anonym
Da nobis pacem J. S. Bach
Panis angelicus C. Casciolini

Po zlém pádu člověka bídného

J. J. Božan

Píseň adventní

Druhá adventní

Adama, prvního otce, pokání

Messe de Minuit
(H9)
pro sóla, sbor, orchestr a continuo

M. - A. Charpentier

SANTINI
Chrámový smíšený pěvecký sbor Santini, který působí ve farnosti Telč od roku 2008, se věnuje interpretaci hudby všech žánrových kategorií se zvláštním zaměřením na hudbu duchovní a liturgickou. V současné době má 20 členů. Sbor působí nejenom ve městě Telči a okolí, koncerty organizuje i ve vzdálenějších městech a obcích. Hudební soubor přes krátkou dobu své existence ukázal, že je životaschopným a dynamicky se rozvíjejícím hudebním tělesem, sborem zpěváků a zpěvaček, kteří vědí, proč se chtějí produkci duchovní hudby věnovat a kteří jsou schopni pro uskutečnění svých cílů obětovat svůj čas, námahu i své peníze. Název Santini přijal sbor jako výraz touhy budovat hudební chrám podobně, jako slavný barokní architekt, jako poděkování Bohu za jeho obdarování hudbou, kterou může sbor používat k Jeho chvále.
Manažer a dirigent sboru Karel Tomek, který se práci se sbory věnuje již třicet let. Odpovědnost za práci se sborem vzala na sebe Anežka Tichá, mladá a velmi talentovaná sopranistka a varhanice.
Sbor má v repertoáru jak klasické skladby bez doprovodu, tak i větší celky (Mozart, Tůma, Kypta, Charpentier) se zvláštním důrazem na poučenou interpretaci. Santini má za tři roky svého působení za sebou celkem 53 vystoupení, z toho část tvoří samostatné koncerty, doprovod liturgie na místní i celostátní úrovni a několikadenní zájezdy. Z poslední doby uveďme např. doprovod slavné liturgie a večerní koncert Evropského kongresu světového apoštolátu Fatimy v Koclířově u Svitav s hlavním celebrantem arcibiskupem pražským Mons. Dominikem Dukou a zástupci církve z celé Evropy, nebo hudební turné s koncerty v Brně, Tvarožné, Křižanově a koncert pro Národní památkový ústav v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, kde byla provedena Mozartova Missa brevis in C (KV220).
Velkým přínosem je spolupráce sboru s třebíčským komorním orchestrem Cordial string quartet s uměleckým vedoucím Jakubem Lojdou, který doprovází dílo M. A. Charpentiera. Sbor Santini byl také členem Symphonic artrock projektu Harmonia laudes a Mozartova Requiem.

CORDIAL STRING QUARTET vznikl v září roku 2009 na základě potřeby vyplnit prázdný prostor komorní hudby v regionu.
CSQ se snaží popularizovat vážnou hudbu a nabízet kvalitní produkci tohoto seskupení, které v našem regionu chybí. Spolupracuje s umělci různých uměleckých žánrů. Hraje na významných kulturních akcích. Naposledy např. předávání cen Zlatá Jeřabina (kulturní počin roku v Kraji Vysočina), zahajovací koncert Třebíčského operního festivalu, spoluúčinkování na zahajovacím koncertě Náměšťfestu se skupinou Hradišťan. Od června roku 2011 získává podporu houslařské dílny Pavla Celého v Tasově, díky kterému má perfektně udržované nástroje. CSQ tvoří bývalí a současní posluchači brněnské konzervatoře: Jakub Lojda (housle), Adam Caha (housle), Anna Lojdová (violoncello), Eva Tučková (viola).

Před koncertem i po něm je možno navštívit výstavu betlémů,
prohlédnout kostel i kryptu.
Přijměte pozvání.