Dnešní datum: 27. 06. 2019
RohNaše hory


RohHlavní menu


RohNoc kostelů


RohVyhledávání


RohKalendář


RohInformace


RohKněze více než šaty určuje jeho jednání - pro KT

téma Vydáno dne 03. 01. 2011 (4350 přečtení)

Již je to chvilku, co v Katolickém týdeníku vyšla odpověď otce Mariana na otázku, týkající se kněžského oblečení. Jak se vám zdá, že by kněží měli chodit oblečení? Zde je postoj otce Mariana.

Platí nějaké předpisy pro to, jak má kněz vypadat, jak se má oblékat? Dříve chodili v černém a dnes už je nerozeznám.

Všeobecně bych řekl, že platí jeden základní předpis ? kněz má vypadat slušně a upraveně. A také ještě, že bych se měl oblékat přiměřeně k okolnostem a vzhledem k činnosti, kterou zrovna dělám.

Kněží mají k dispozici odpovídající černé kleriky, já jako řeholník premonstrát zase používám krásný bílý hábit. A občas od okolí slyším otázku, jak to budu dělat, když budu skládat uhlí. A často je za tím názor, že kněz se k takové práci ani neumí postavit. Na to mohu říci, že mě, stejně jako mnohým dalším kněžím, žádná práce není cizí a nebudu se jí vyhýbat. A na skládání uhlí nebo jinou podobnou práci si prostě hábit sundám a vezmu si montérky. Podobně nalezneme také hodně sportujících kněží, k čemuž také používají příslušný oděv.

Sice se říká, že ?šaty dělaj člověka?, ale pořád je to jen vnější slupka, která nemůže zcela vypovídat o jeho nitru, může ale mnohé naznačit.

Co se pak týká oděvu přímo příslušejícímu kněžím, ten se má používat tam, kde jako kněz oficiálně vystupuji či ke slavnostním příležitostem. Můžeme to přirovnat k jiným uniformám a jejich používání - třeba u vojáků, policistů, hasičů apod. Taková ?uniforma? jasně druhým poukazuje na můj stav a také mě zavazuje k odpovídajícímu chování. Zároveň mě ale může od druhých oddělovat a hůř se mně pak mezi ně proniká. Mám osobní zkušenost, že když jsem přišel v rámci svých sportovních aktivit mezi parašutisty nebo potápěče ?v civilu?, byl jsem jeden z nich. A když pak za nějakou dobu zjistili, že jsem kněz, bylo to pro ně velké překvapení. Protože už ale měli zkušenost, že jsem ?normální člověk?, tak mě přijali velmi vstřícně a vedli jsme opravdu otevřené a přínosné rozhovory. Kdybych přišel hned zpočátku v hábitu s nabídkou duchovního kázání, asi by to bylo mnohem složitější. Stejně chci ale někdy zkusit letět na padáku v hábitu. :-))

A tak si myslím, že se od ostatních nemám odlišovat tak moc oděvem, jako spíše chováním. Že jsem někým jiným, mohou poznat podle slušného, nesobeckého jednání, že nebudu mluvit sprostě jako mnozí okolo, že jsem pravdivý a spolehlivý. To je mnohem výmluvnější, ale také těžší, než si jen obléci hábit či nasadit kolárek.
( Celá informace | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému. Created by Petroff © 2005.