Dnešní datum: 26. 06. 2019
RohNaše hory


RohHlavní menu


RohNoc kostelů


RohVyhledávání


RohKalendář


RohInformace


RohDěravé vánoce?

téma Vydáno dne 29. 11. 2010 (4349 přečtení)

Úvodník do Zpravodaje Znojemských farností z minulých let je určitě aktuální i dnes.

Děravé vánoce?

Tak máme zase před Vánocemi. Chceme je co nejlépe prožít. K tomu je potřeba dobrá příprava. V čem spočívá?

Jako příprava na Vánoce nám začal Advent. V něm si máme především ujasnit, po čem toužíme a k čemu směřujeme. Máme v sobě vzbudit touhu po setkání s živým Bohem a udělat Mu ve svém srdci místo. A potom můžeme správně a s opravdovou radostí prožít Vánoce jako svátky Narození Božího Syna, který se stal člověkem a je ?Emanuel ? Bůh s námi?.

Ještě relativně nedávno se slovo Advent používalo pouze v náboženském prostředí. Dnes se tohoto slova zmocnila široká veřejnost, nejrůznější organizace a především obchodníci. Na začátku Adventu se zapalují nejen adventní věnce, ale také vánoční stromy na náměstích, návsích a v obchodních centrech. Všude již zní koledy a vánoční písně a především je snaha prodat co nejvíce vánočního zboží. A prakticky příchodem Štědrého dne a začátkem skutečné vánoční doby všechen tento pouliční a obchodní vánoční ruch končí. Líbí se nám to takto? Není vám líto takové proměny těchto nádherných svátků?

Před pár dny jsem našel ve schránce podivuhodnou ?vánoční pohlednici?. Možná jste tu samou nebo podobnou dostali také. Z jedné strany byl obrázek vánočního dárkového balíčku s velkou dírou uprostřed. A na druhé straně pak byl text, kde mě nějaká Lucka s Tomášem přejí ?Šťastné a hlavně bohaté Vánoce!? A následném psaní je vysvětleno, že ?Vánoce jsou svátky hojnosti, proto nemají být pod stromečkem žádné děravé ponožky ani jiné děravé dárky. Jsou to ty nejkrásnější svátky, musíme si je pořádně užít. A jestli na to nemáme? Jestli snad i máme dluhy? Žádný problém. Jeden telefon a můžete si na Vánoce půjčit až 166 tisíc. I bez ručitele. Takže si užijte vánoce, jak se patří.?

Doufám, že o podobné půjčce nikdo z vás neuvažuje a vstávají vám z toho vlasy hrůzou na hlavě, jako mně.

Za prvé zde vidím hroznou degradaci Vánoc. Boží Syn přišel na tuto zem v naprosté chudobě dát nám sám sebe. A já mám jeho Narození oslavovat rozmařilostí a drahými dárky, na které ani nemám? A sami sebe, svůj čas, zájem, úsměv, ochotnou pomoc ? to darovat neumíme.

A pak zde taky vidím u těch půjčovatelů tu hroznou bezohlednost a honbu za vlastním ziskem bez ohledu na ?mrtvoly?, které za mnou zůstávají. Nebo si snad myslíte, že vám takto chce někdo pomoci půjčkou na zbytečnosti jen ?z lásky k bližnímu?. Už jsem viděl mnoho těch, kteří takto naletěli a za půjčené desetitisíce měli potom vracet statisíce. A pak přicházejí bankroty, exekuce a naprosto zničené lidské osudy. A ti, kteří půjčují lidem, kteří na to nemají, s těmito exekucemi přímo počítají. A na zničených lidech jim nezáleží. Nezlobte se na mě, ale u takových půjček musím říci, že ze strany půjčovatelů se opravdu jedná o ?hřích do nebe volající?. A ze strany těch, co si takto půjčují, se jedná, s prominutím, o ?blbost do nebe volající?.

Nenechme si dnešní dobou a takovým jednáním ukrást Vánoce. Nevadí ?děravé dárky?, vadí ale děravé srdce, které nedokáže přijmout člověka vedle sebe a Boha, který k nám zvláště o Vánocích přichází. Nepřichází se spoustou hmotných darů, ale nabízí sám sebe a Lásku.
( Celá informace | Autor: administrator | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému. Created by Petroff © 2005.