Dnešní datum: 20. 10. 2017

RohÚnor - měsíc zábavy i postu

téma Vydáno dne 31. 01. 2010 (2082 přečtení)

Měsíc únor je čas plesů, masopustu a potom začátek postní doby. Zde je na to téma úvodník otce Mariana do Života farností Znojma.

Všechno má svůj čas -
je čas pláče i čas smíchu.
(Kaz 3,1-8)

Máme před sebou měsíc únor. Skončila doba vánoční, nastalo liturgické mezidobí, které skončí ?masopustem? a potom začne doba postní ? příprava na velikonoce. Dříve než začne čtyřicetidenní doba kajícnosti, tak je zde tradiční období plesů. I to patří do našeho života. Takže v únoru nás čekají plesy, maškarní bály a potom usebrání, půst a kajícnost. Nebojme se obojího. Radost a veselí patří do našeho života, stejně tak jako usebrání a kajícnost.

Křesťan, který naslouchá radostnému poselství evangelia má být světlem světa a solí země. Druhým máme přinášet radost, kterou sami prožíváme. V čem je opravdová radost? Asi jsme už slyšeli mnohé výklady. Podstata je ale v tom, že to musí být vnitřní hnutí našeho srdce a tato radost je nezávislá na skutečnostech tohoto pozemského světa. Tento svět ji nemůže ani dát ani vzít. Ta opravdová radost je z vykoupení a Boží lásky. Přitom zároveň víme, že tento svět, který je stvořen Bohem, má hodně krás, z kterých se také můžeme přirozeně radovat. Nemusíme se tedy cítit provinile, když si rádi zatančíme, zazpíváme, když máme radost z dobrého jídla nebo z vycházky v krásné přírodě. Špatná je pouze radost ze zla nebo škodolibá radost na úkor někoho jiného. Prožíváme tedy v tomto světě také společenství s ostatními lidmi a radujeme se z jejich radosti. Máme zkušenost, že sdílená radost je dvojnásobná radost.

Potom v postní době si chceme ještě znovu ujasnit pořadí hodnot ve svém životě. A pokud zjišťujeme jejich špatné pořadí, tak se budeme snažit s tím něco udělat. Pravda, která nás osvobodí, nás nutí přiznat své slabosti a hříchy. Pokud plakat a naříkat, tak právě nad nimi. Ale právě skrze naši lítost přichází Boží odpuštění a osvobození od Zla. A v pokoře a hluboké úctě se skláníme před velikostí Boží Lásky, která se za nás a naši záchranu obětuje na kříži.

Při tom všem si tedy uvědomujeme, že tento pozemský svět nás může připravit o hodně radostí, může přinést hodně slz, ale nemůže nám vzít to, co je opravdu důležité. Takže náš život má stále za všech okolností svůj smysl a cíl a my se můžeme i uprostřed nejrůznějších problémů opravdově radovat.