Dnešní datum: 27. 06. 2019
RohNaše hory


RohHlavní menu


RohNoc kostelů


RohVyhledávání


RohKalendář


RohInformace


RohProč křtít již malé děti? - pro KT

téma Vydáno dne 30. 08. 2009 (4835 přečtení)

Tak jsem po delší době opět něco psal do Katolického týdeníku. Téma není zvláštní, ale přece jen se o něm často mluví - Proč křtít malé děti a nečekat až na dospělost. Co vy na to?

Proč se křtí už malé děti? Není lepší, aby se pro křest rozhodly až když budou dospělé? Prý to takto mají zavedeno u evangelíků.

Kdysi jsem neměl moc rád Marii Terezii. To bylo tehdy, když jsem se doslechl, že ona zavedla roku 1774 u nás povinnou školní docházku. No řekněte: ?Proč musí děti už od 6 let chodit do školy? Proč za ně někdo rozhoduje, že se budou učit číst a psát a ještě další věci k učení. Nebylo by lepší, kdyby se samy až v dospělosti rozhodly, jestli tyto vědomosti potřebují??

Anebo jiná záležitost. ?Proč zakládat již malým dětem třeba stavební spoření nebo různá jiná finanční zajištění či pojištění? Co když to potom v dospělosti nebudou chtít??

Asi se shodneme v tom, že rodiče mají zodpovědnost za své děti a v mnohých záležitostech za ně oprávněně rozhodují. Kdyby ve všem dali na jejich vlastní rozhodnutí, to by třeba i s tou školou asi dopadlo špatně. A v dospělosti by určitě ony děti svým rodičům vyčítaly něco zcela jiného, než tehdy v mládí.

Prostě, abych to uzavřel. Správní rodiče chtějí pro své děti to nejlepší a chtějí jim připravit dobrou budoucnost. Je to o výchově a zajištění všeho potřebného, co jim můžu dát. A pokud rodiče považují křest za něco dobrého a užitečného a mohou jej dětem dát, bylo by pak nelogické, kdyby to neudělali.

Tak jako nenechám dítě po návratu z venku zablácené a vezmu jej do koupelny, tak mu chci také očistit duši. Tak jako mu zajišťuji materiální a finanční prostředky pro budoucnost, tak mu chci zajišťovat potřebné Boží milosti. Tak, jako jej učíme číst a psát, aby se v životě neztratilo, tak jej i vzdělávám v morálce a náboženství.

Všechno je o tom, že si sám vztahu k Bohu vážím, za Boží pomoc a lásku jsem vděčný a protože mi záleží na dítěti, chci mu toto také zprostředkovat.

A potom je tu i taková věc, kterou asi znají všichni rodiče. Výchova ratolestí není jednoduchá věc. A když na to nebudeme sami, když se budeme moci trochu více spolehnout i na Boží pomoc a ochranu, nebude to vůbec marné.

A já sám osobně jsem svým rodičům vděčný za to, že mě na začátku mého života nechali pokřtít a hlavně za to, že mě pak i nadále vedli k Pánu Bohu.
( Celá informace | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému. Created by Petroff © 2005.