Dnešní datum: 20. 07. 2018

RohKolik má Panna Maria dětí? - pro KT

téma Vydáno dne 07. 03. 2009 (4660 přečtení)

Katolický týdeník nám předkládá další dotaz. Co byste řekli na názor, že Panna Maria měla kromě Ježíše více dětí?

Proč se křesťané tak brání tomu, že Ježíš nemohl mít sourozence? Ježíšova matka byla podle všeho výjimečná žena, ale zdá se mi, že by pro katolíky byla "méně výjimečná", pokud by byla matkou i dalších dětí. Je můj dojem správný?

Ale jejda, jaktože neměla další děti? Ta přece měla ještě po Ježíšovi tolik dětí... Prvním z nich byl nějaký Jan, říkají mu apoštol nebo taky evangelista. A pak ještě mnoho a mnoho dalších. A hurá, i já jsem její syn a ona je moje matka.

Trochu mě to připomíná situaci na jednom třídním srazu spolužáků po 20 letech. Přišla tam i naše bývalá třídní profesorka a hned se ptala: ?Tak jak se daří, jak žijete a kdo má nejvíc dětí?? Tak jsem se k tomu hned hlásil a říkám: ?To asi já ? tisíce jich mě říká Otče.?

Víte, a není to jen legrace, já ten otcovský vztah ke všem ke mně přicházejícím lidem opravdu prožívám. A Panna Maria také není nadarmo nazývaná Matkou Církve a Matkou nás všech. Ona bere vážně své poslání, když jí z kříže Ježíš ukázal na Jana a řekl: ?To je tvůj syn.?

Myslíte, že by Maria byla lidem bližší s více dětmi? Vždyť některé ženy mají 1 dítě, některé 2, některé víc a některé žádné. Komu se má podobat? Nemáme se radši více snažit my podobat jí? Nemáme být my vzor pro Marii, ale právě naopak. A tak jako Ježíš přišel jako spasitel pro všechny lidi bez rozdílu a přijímá nás do své rodiny, tak je i Panna Maria matkou nás všech.

Dá se předpokládat, že z lidského hlediska by se naše víra a náboženství nijak nezhroutily, kdyby se nějak ukázalo, že Maria měla i biologicky další děti po Ježíšovi. Z Písma svatého tomu ale nic nenasvědčuje. Takzvaní ?Ježíšovi bratři a sestry? byli jeho vzdálenější příbuzní. Proč by ji Ježíš při své smrti svěřoval svému učedníku Janovi, kdyby měla další své děti, které by se o ni mohly postarat? Proč by se o těchto případných dětech nijak nemluvilo, jistě by měli v životě prvotní církve významné místo? Ze všeho ale vyplývá, že Panna Maria se dala cele do služby Bohu a tato služba se uskutečňovala v jejím vztahu k Ježíšovi. A toto je naprosto jedinečný vztah. Takto to církev vždy chápala a můžeme se zde opřít o trvalou nauku Církve v tomto duchu.

A k dané otázce bych ještě poznamenal, že Panna Maria opravdu je ?výjimečná žena?, a to celým svým životem, který je pro nás vzorem.

A tak nehledejme nějaké senzace tam, kde nejsou, nevymýšlejme neexistující Mariiny děti a buďme vděčni za to, že my jí můžeme říci: ?Mami?.

( Celá informace | Autor: administrator | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )