Dnešní datum: 24. 09. 2018

RohKdo a jak ke sv. přijímání? - pro KT

téma Vydáno dne 23. 01. 2009 (3697 přečtení)

Nový dotaz v katolickém týdeníku: Jak připravený má být člověk jdoucí ke sv. přijímání? Co když jde k přijímání nevěřící člověk?

Nejsem věřící, ale do kostela někdy zajdu, protože to prostředí se mi líbí. Byl jsem párkrát i u přijímání. Protože tam šli všichni, myslel jsem si, že můžu jít taky. Až později jsem se dozvěděl, že jsem jít asi neměl. Udělal jsem tím podle církve nějaký hřích?

Nejdřív jsem chtěl odpovědět stručně, jednou větou: ?Ne, není to hřích, ale příště už to tak nedělejte.? Potom mě ale bylo jasné, že to budu muset trochu rozvést.

Takže, mohu se s vámi shodnout, že mě se taky většinou prostředí v kostele líbí. Přesto ale do něj chodím především z jiných důvodů, které bych přál poznat i Vám. Jdu se tam setkat s někým, koho mám opravdu rád, ke komu mám obdiv a úctu. A není to jen nějaký jiný farář či všichni ti ostatní věřící lidé, s kterými se také rád setkávám, ale je to především živý Bůh, v kterého věřím a chci s ním prožívat celý svůj život. A setkání s Ním je pro mě něčím velmi vzácným, této možnosti, která mi byla dána, si velmi vážím. A toto setkání s živým Bohem se tím nejbližším a nejintimnějším způsobem uskutečňuje právě v onom svatém přijímání.

Přeji toto setkání i ostatním, ale zároveň bych rád, aby měli také podobnou víru a úctu ke Kristu přítomném v proměněném chlebě. Trochu vzdáleně bych to přirovnal k situaci, kdy jsem pozván na setkání s nějakým významným člověkem, kterého si vážím, třeba španělským králem nebo papežem. Dlouho se už na to těším, připravuji, hledám nejlepší oblečení, připravuji si, co řeknu při oslovení. A naráz vidím, že na tuto recepci nějakým nedopatřením zabloudil nějaký cizí člověk z ulice, v montérkách, který evidentně neví, kde je a s kým mluví. Vím, že je v tom nevinně, ale krása setkání je narušena a ? vadí mi to, z úcty k hostiteli.

Samozřejmě, že Pán Bůh je neskutečně velkorysý a pro nějakou nedostatečně vzdávanou úctu se nikdy neurazí, jako někdy my lidé. On nestaví na vnějších projevech, ale vidí do lidského srdce a ví, jak to kdo myslí. Takže vím, že třebaže jste třeba porušil nějaké církevní předpisy, tak Pána Boha jste neurazil.

Přece jen ale, když jdu do pro mě neznámého prostředí mezi neznámé lidi, tak bych si měl zjistit základní informace jak se chovat, abych, třeba i nechtěně, někoho neurazil, někomu neublížil.

A abych se ještě vrátil k otázce. Hřích je, když vím, že něco je nesprávné, že to někomu ublíží nebo ho to urazí, nemusím to udělat a přesto to udělám.

Teď už tedy víte, že bez víry v přítomnost Ježíše Krista ve svatém přijímání a bez přihlášení se k němu skrze křest a následný křesťanský život k přijímání nemáte chodit. Teď už by to tedy bylo vědomé provinění. Budu ale rád, když projevíte upřímný zájem o víru, připravíte se s kterýmkoli knězem, a budete moci řádně k přijímání chodit. A vytvoříme tak krásné společenství Božího lidu.