Dnešní datum: 24. 09. 2018

RohLiturgická hudba má sloužit všem - pro KT

téma Vydáno dne 22. 11. 2008 (3490 přečtení)

Katolický týdeník uveřejňuje články na různá témata. Dnes zde otec Marian odpovídá na dotaz ohledně zapojení se do zpěvu při liturgii.

Liturgická hudba má sloužit všem - tj. každý účastník bohoslužby by měl mít možnost si ?od plic zazpívat? a být tak plně účasten dění mše svaté. Co ale dělat, když schola, plná sice nadšených, ale novot zavádějících mladých lidí, pořádá spíše ?koncerty? - zpívá vlastní, ostatním neznámý repertoár? Ostatním nezbývá, než zbožně naslouchat.

Musím přiznat, že já si také vždy rád i v kostele od plic zazpívám. A asi to potvrdí i mnozí, co mě znají. A mrzí mě, že toto mé ?nadšení? pro zpěv nesdílejí další a občas slyším v kostele jen takové nesmělé kuňkání ? když zmlknu, tak je naráz zajímavé ticho. Zároveň bych ale řekl, že ono ?zbožné naslouchání? není jenom znouzectnost. Je to také důležitá a krásná činnost. Musí to být ale opravdu ?zbožné? naslouchání. A ne nějaké naštvané na všechny, kteří něco dělají jinak, než bych chtěl já.

Celkově bych tedy z praxe řekl k liturgickému zpěvu asi toto:

Říkáte, že nezbývá, ?než zbožně naslouchat?. Opravdu v té chvíli nasloucháte ?zbožně? ? to by bylo krásné. Anebo jste naštvaný a v duchu nadáváte na ty, co vám nedovolí ?od plic si zazpívat?. A třeba při tom vašem nebo mém zpěvu jsou zase naštvaní jiní.

Musím přiznat, že já si také rád při mši svaté i jindy naplno zazpívám. A je dobré, aby každý měl tu možnost. Ale chce si také každý zazpívat? A umí to každý? A hudby, i liturgické, je více druhů. Shodneme se všichni, co je komu bližší? Víte, mám v kostele k dispozici volné kancionály, aby si je lidé mohli vzít a zpívat. Jen málo lidí si kancionál vezme a opravdu zpívá. Já zpívám rád. Často ale zjišťuji, že když přestanu, tak se zpěv v kostele ztrácí. Některým lidem chybí snaha zpívat. A někteří zase mají snahu, ale neumí to. A bylo by lepší, kdyby jen naslouchali. Víte, ono naslouchání není zase až tak špatné. Zvlášť když je to opravdu ?zbožné naslouchání?. Známe krásné duchovní skladby od nejlepších světových autorů, určené pro mši svatou. Opravdu je nemůže zpívat každý. A nám ?nezbývá, než zbožně naslouchat?. Ale je to krásné naslouchání a rozjímání.

Uznávám, že není vhodné různé sborové skladby nebo zpívání scholy byly stále. Je dobré to obměňovat a prokládat. Někdy naslouchám já, příště ten druhý. A jindy se zase zkusím poznat a naučit něco jiného a zapojím se do zpěvu těch druhých. Je to o toleranci, o vnímavosti pro krásu hudby. A je to především o tom, aby pro mě bohoslužba byla především setkáním s Bohem a s dalšími Božími dětmi, s kterými chci tvořit jednu rodinu. A náš zpěv je společným rozhovorem, je modlitbou.