Dnešní datum: 20. 07. 2018

RohKřesťanství a rovnoprávnost - pro KT

téma Vydáno dne 01. 11. 2008 (3642 přečtení)

Nový článek pro Katolický týdeník. Tentokrát to není ani sportovní ani manželské téma. Co si vy myslíte o rovnoprávnosti mužů a žen? A jakpak se k tomu staví křesťanství? Myslíte, že to je problém?

Nedávno jsem slyšel v rozhlase pana profesora Sokola, který říkal, že rovnoprávnost mužů a žen přineslo křesťanství. Je to pravda? Nějak se mi to nezdá...

Věřím tomu, že pro správné pochopení problému by stačilo si třeba poslechnout výklad problému od onoho zmiňovaného pana profesora, který je opravdu moudrý muž. Samotného by mě to lákalo.

Já se zde necítím jako odborník. Nemohu přesně odpovědět, co přineslo křesťanství ? protože když křesťanství začínalo, já u toho nebyl. Mohu ale říci, co křesťanství žije a hlásá dnes, mohu také samozřejmě i čerpat z historických pramenů a především ze základního pramene křesťanství ? Bible.

Sám za sebe v dnešní době mohu říci, a také jsem jakýmsi představitelem Církve, že mám k ženám respekt a úctu. A jsem přesvědčen, že toho umí víc, než jen vařit, prát a umývat nádobí. A jakoukoli nerovnoprávnost či vztah podřízenosti a nadřazenosti neřeším a nevnímám.

Biblické poselství je také jasné. Na počátku Bible čteme, že Bůh stvořil člověka k svému obrazu jako muže a ženu. A ti dva budou jedním tělem. V Novém Zákoně pak můžeme číst jasná pravidla a ustanovení pro život, např. od sv. Pavla v listu Galaťanům: "Vy všichni jste přece skrze víru syny Božími v Kristu Ježíši... Není už rozdíl mezi židem a pohanem (rasové rozdíly), otrokem a svobodným (sociální rozdíly), mužem a ženou (postavení žen). Vy všichni jste jedno v Kristu Ježíši."

A toto biblické poselství se prostě nemění a platí.

Když se podíváme do začátků křesťanství, tak se ovšem někomu může zdát, že toto není pravda, vždyť tam byly způsoby zcela jiné. To se ovšem nedíváme přímo na křesťanství, ale celkově na tehdejší dobu. Systém, do kterého přišlo křesťanství, tehdejší společenské vztahy, i v převládající římské společnosti, byly velmi hierarchické a patriarchální ? ženy neměly žádné rozhodovací práva.

Křesťané nebojovali proti systému se zbraní v ruce. Navenek zachovávali tradiční strukturu římské společnosti, ale mezi sebou žili jako rovný s rovným (viz ono: ?už není otrok a svobodný, muž a žena... jste jedno v Kristu Ježíši?). Šlo o pomalý nenápadný tlak na společenskou změnu. Možná to byl skutečný důvod represí starověkého Říma vůči křesťanům, ?nepřátelům státu a bezbožníkům? (bourajícím starobylé tradiční římské hodnoty).

Během dvou tisíc let křesťanství samozřejmě najdeme, tak jako v celé lidské společnosti, názory a postoje, s kterými se dnes neztotožníme. Ale to je přirozené a lidské. Boží slovo a podstata křesťanství jsou ovšem jasné. A myslím, že v dějinách i v současnosti Církve nalezneme dostatek žen, které jsou váženy a respektovány a uspěly na místech, kde zklamali muži. Velikost ženy není v tom, aby dělala veškerou mužskou činnost, stejně jako muž nemůže dělat vše ženské. Muž a žena jsou rozdílní, ale vzájemně se doplňující a respektující ? a to je krásné.

A neznámá milá ženo, pokud Vás nějaký křesťan muž snižuje pro Vaše ženství, předložte mu to, co jsem zde napsal ? ať se trochu zamyslí (pokud to umí) a změní.