Dnešní datum: 24. 09. 2018

RohCo říkáme na civilní manželství - pro KT

téma Vydáno dne 03. 10. 2008 (3724 přečtení)

V Katolickém týdeníku začíná být otec Marian už pravidelně oslovován, když přicházejí otázky na církevní postoje k manželství. Jak se díváme na manželství, uzavřené mimo kostel?

Jak se katolíci dívají na manželství, která nejsou uzavřena v kostele? Jsou pro ně "méněcenná", když se manželský slib neuzavírá před Bohem? Copak není důležitější čistota úmyslů dvou lidí, kteří se berou?

Mnohé dotazy, které jsou mi různými způsoby předkládány, svědčí o tom, že většina sporů mezi lidmi vzniká z nedorozumění, nepochopení a neznalosti. Dnes musím samozřejmě s tazatelem souhlasit, že čistota úmyslů oněch dvou lidí, co se berou, je nejdůležitější. A manželství, která nebyla uzavřena v kostele, ale byla uzavřena s čistým úmyslem a vědomím všech závazků, nepovažuji za méněcenná.

Abych zde předložil oficiální postoj Církve. Církevním právem jsou k tzv. sňatku v kostele, tj. složení manželského slibu předepsaným způsobem před knězem, zavázáni pouze členové Církve, to znamená pokřtění katolíci. Nikdo jiný k tomu není ani nemůže být vázán. Takže když jakýkoliv nekatolík, jinověrec nebo ateista vstoupí do manželství pro něj obvyklým způsobem, je to pro něj i pro nás plnohodnotné platné manželství. Důležité pouze je, aby ve svých závazcích ono manželství obsahovalo své podstatné vlastnosti: závazek věrnosti svému jedinému partnerovi, ochotu a připravenost být spolu v dobrém i zlém až do smrti a připravenost k přijetí dětí v manželství.

Velmi si tedy vážím i těch, kteří uzavřeli manželství mimo kostel, snaží se o krásný společný život a přeji jim, aby jim to vydrželo. Závazek v kostele je samozřejmě důležitý pro všechny, kteří ctí Pána Boha jako nejvyšší autoritu a dávají si svůj manželský slib před Ním s prosbou o Jeho pomoc a požehnání.

Civilní sňatky tedy zcela uznáváme, pokud to dotyční neberou pouze jako nějakou krátkodobou obchodní smlouvu. Byli bychom ale rádi, kdyby také stát stále plně uznával i naše církevní sňatky. V poslední době se můžeme občas setkávat s různými roztodivnými názory i návrhy zákonů, jak by měly vypadat sňatky, a co to vlastně je ? manželství a rodina. Mohu zde asi ujistit, že církevní postoje k těmto záležitostem se nemění. Pokud ale budou někdy na radnici uzavírat manželství třeba kanárek s kočkou, asi takové manželství nebudeme od samého počátku uznávat za právoplatné a plnohodnotné. Myslím ale, že v tom nebudeme sami.