Dnešní datum: 21. 03. 2019
RohNaše hory


RohHlavní menu


RohKřesťanské vánoce


RohVyhledávání


RohKalendář


RohInformace


RohJaký sport pro křesťana? - pro KT

téma Vydáno dne 27. 07. 2008 (3664 přečtení)

Otázky v Katolickém týdeníku jsou na různá témata, třeba i sportovní. Jaký sport doporučuje otec Marian pro vaše dítě?

Syn je hyperaktivní, z doporučení psycholožky ho máme přihlásit na nějaký rychlý a tvrdý sport. Syn si vybral ragby, já mu to ale zakázal, protože si myslím, že hra, ve které se všichni rvou a strkají není pro křesťana. Syn odmítá přijmout mnou navrhovaný ping pong nebo šachy. Udělal jsem správně? Nechci, aby z něho vyrostl rváč, ale přemýšlivý a klidný člověk.

Když jsem četl tuto otázku, musel jsem se trochu pousmát. Řeknu vám proč. Já sám jsem hrával ragby závodně 7 let. A hrál jsem ho jako dospívající kluk, jako křesťan ? a bavilo mě to. A co ze mě vyrostlo? To musejí říci ti, co mě znají. Po té vnější stránce mohu jen říci, že jsem stále křesťan a k tomu ještě kněz, řeholník, farář a církevní soudce. A vzpomínám na ragby v dobrém.

Tím bych možná mohl považovat otázku ze svého hlediska za zodpovězenou. Přesto bych se ale u pár věcí rád zastavil.

Na obranu ragby bych jen řekl, že to není žádné rvaní a strkání. Tato hra má jasná pravidla a je přesně stanoveno, co se může a co ne. Doporučil bych nechat si vysvětlit pravidla. Také, co se týká zranění, existuje mnoho tvrdších sportů. I ten asi nejznámější obyčejný fotbal je dle mého soudu mnohem nebezpečnější a je tam více zranění.

Oproti šachům nebo ping pongu bych vyzdvihl ragby jako týmovou hru, kde nehraji sám za sebe, ale za tým. A to je pro každého kluka a jeho růst hodně důležité. A zde přicházím k další důležité věci. Nejde až tak o to, jaký přesně dělám sport. Důležité je, jaké zde mám konkrétní lidi kolem sebe, kdo jsou mí parťáci. A o to by se asi měli rodiče zajímat především. Jakým člověkem je po lidské a morální stránce trenér, který bude mít mého syna na starosti? Mezi jakými spoluhráči se můj syn bude pohybovat, jak se tam přemýšlí, mluví, jedná, jaké hodnoty se vyznávají? A bude můj syn dostatečně silná osobnost, aby si dokázal uhájit své zásady v cizím prostředí?

Ideální by bylo sportování mezi stejně smýšlejícími věřícími kamarády. Výborná jsou k tomu mnohá salesiánská střediska, která se této oblasti věnují. Tyto možnosti ale nejsou všude.

Řekl bych, že samozřejmě kdekoliv se může stát cokoliv. I v nejlepším sportu mezi výbornými lidmi může dojít k velkým problémům. Ve skleníku se ale žít nedá. Takže já bych doporučil sport na čerstvém vzduchu, který dá klukovi i po fyzické stránce zabrat a naučí ho týmové spolupráci a zodpovědnosti za druhé.

Za nejhorší ?sportování? považuji v současnosti velmi rozšířený fenomén mnohahodinových bojů s počítačovými hrami.

A potom bych ještě rodičům doporučil, aby se svým sportujícím dítětem prožívali nejen jeho sportovní úspěchy a neúspěchy, ale i to vše, co vyplývá z nejrůznějších vztahů v týmu a setkávání se s různými názory.
( Celá informace | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému. Created by Petroff © 2005.