Dnešní datum: 20. 07. 2018

RohCo když spolu manželé nemohou žít? - Pro KT

téma Vydáno dne 19. 07. 2008 (3933 přečtení)

Zase další článek pro KT od otce Mariana. Odpověď na otázku, týkající se nepřekonatelných problémů v manželském soužití. Přečtěte si, zapřemýšlejte, případně sdělte svůj názor.

Na církvi je mi sympatické, že je proti rozvodům. Ale někdy se mi zdá,jestli by rozvod nebyl lepší. Z mého okolí znám za poslední dobu dva případy. V tom jednom si muž po svatbě hned našel jinou a pak jich vystřídal ještě několik. Jednu ženu si dokonce přivedl domů a jeho právoplatná manželka jim musela uvařit. Takové ponížení... V druhém případě muž ženu bil. Jak tyto případy řeší církev?

?Církev je proti rozvodům.? Církev je proti tomu a tomu... Možná často slyšíme, proti čemu všemu je Církev. Někomu může být daný postoj sympatický. Někomu ne. Já bych ale tady radši řekl ? ?Církev je proti hříchu.? A potom bych už raději jenom mluvil, že Církev je pro toto a taky támhleto... Nejsme, nemáme být jenom bojovníci proti něčemu, ale když už bojovníci, tak bojovníci za něco.

V daném případě: Církev je pro krásné fungující manželství a rodinu. K tomu chceme povzbuzovat, vybízet a nabízet pomoc. Gratuluji těm, kterým se daří krásné manželství prožívat. Kde jsou problémy (a to asi v určité míře všude), tam povzbuzuji k síle je řešit. Jsou ale situace a vztahy, kde jsou takové problémy, které není v silách oněch lidí vyřešit. Zde nevyzývám ke stálému mnohaletému životu v utrpení a ponížení. Jsou případy, kde pokračování soužití může být i životu nebezpečné. V takové chvíli mohu tolerovat, schválit nebo i přímo doporučit ukončení vztahu a rozchod.

A není to věc nová. Již dávno zná Církev pojem ?odluka od stolu a lože?. Prostě ti dva nemohou žít spolu, přestože si to kdysi slíbili. Může to být chyba jednoho či obou, ale dnes se už s tím nedá nic dělat. Církev to bere na vědomí, dává k této konkrétní odluce svůj souhlas a počítá s člověkem v Církvi i nadále.

Zároveň ale připomínáme, že onen kdysi již vyslovený manželský slib je za života daného partnera neopakovatelný. Stále mám za svého manžela či manželku zodpovědnost. I když spolu nedokážeme žít. Modlím se za něj. Toužím po jeho dobrém životě, po jeho spáse. A za jeho života nemohu dát stejný slib jinému.

V některých výjimečných případech je možno zjistit, že slib byl daný neplatně, proto je možno manželství zrušit od samého počátku. To už je ale jiná kapitola a práce církevního soudu.

Teď chci jen říct: Církev touží po krásných a spokojených manželstvích a rodinách. A ne po trpících a nešťastných lidech. Jaký ten náš život ale bude, to už je hodně v našich rukou. A když něco nejde řešit hned, je dobrá trocha trpělivosti, snahy a taky prosba o Boží pomoc.