Dnešní datum: 12. 12. 2018

RohKřesťanské vánoce

RohKam se půjdeme koupat? - pro KT

téma Vydáno dne 24. 05. 2008 (3739 přečtení)

Opět jeden text pro Katolický týdeník. Otec Marian odpovídá na otázku, kterou bychom možná nečekali. Přečtěte si, zamyslete se, udělejte si svůj názor a neodsuzujte názory jiné. Ale ve svých morálních postojích se řiďme především svým svědomím a pohledem na Boha.

Moje věřící kamarádka se mnou loni v létě odmítla jít na nudistickou pláž, protože to prý církev zakazuje. Proč? Chápu, že církev zakazuje věci, které jiným škodí, ale o jaké škodě mluvit v tomhle případě?

Takže církev zakazuje chodit na nudapláž? Abych řekl pravdu, tak já tam ještě nebyl, protože to nepovažuji za vhodné, ale o žádném konkrétním církevním zákazu nic nevím. A věřím, že by se na nudaplážích našlo dost křesťanů, kteří nepovažují za nutné se z této věci zpovídat. Asi by se ale našlo také mnoho těch, kteří by to jako hřích viděli. Je to dost individuální. A je pravda, že i když jsem na oficiálních nudaplážích nebyl, tak na některých přírodních prostorách pro koupání, v některých lomech, jsem byl v přítomnosti lidí oblečených i neoblečených. Neutekl jsem kvůli tomu. S kolárkem bych tam ale asi přece jenom radši nešel.

Říkáte, že církev zakazuje věci, které škodí. Ano, to je pravda. Věci, které škodí druhým i nám samotným jsou zakázané. Podobně rodiče řídí svými zákazy své děti, které mají rádi. Když už jsou ale děti dospělé, a to my jsme, tak bychom se měli sami zamýšlet nad tím, co nám prospívá a co ne. A tak by se asi každý měl sám zamyslet i třeba nad tou nudapláží. Proč tam vlastně chci jít? Co od toho očekávám? A dokáži si uvědomit a také sám sobě přiznat, co to třeba udělá potom v mých myšlenkách a představách? Co to může udělat s mými vztahy? V dnešní době se už asi nedá vyhnout pohledu na odhalená cizí lidská těla v televizi či různých časopisech. Odpovězme si pravdivě ? opravdu to v mých myšlenkách nezanechává žádné negativní stopy?

V celých dějinách lidstva můžeme sledovat univerzálnost sexuálního studu, který prostě k člověku patří. Ano ? na počátku tomu tak nebylo. ?Oba dva byli nazí, muž i jeho žena, ale nestyděli se.? To bylo ale ještě před prvotním hříchem. Po něm začala lidem jejich nahota být nepříjemná, začali se odívat, schovávat svou nahotu ? i před Bohem. Asi ale více než za nahotu se styděli za své provinění.

Chtěli byste být zase v ráji? Já ano. Ale tím, že se před druhými vysvléknu a budu říkat, že mi to nevadí, tím ráj nepřivolám. Ráj je místo, kde není hřích a kde se nebojím pohledět Bohu do tváře. V touze po životě v ráji se tedy raději více než svého oblečení snažme zbavovat svých hříchů.

Kdybychom tedy žili v ráji ještě před utrhnutím onoho biblického jablka, tak bych na nudapláž klidně šel. Protože si ale jsem vědom toho, že já i ostatní lidé jsme narušeni hříchem a v různé míře s ním více či méně úspěšně bojujeme ? tak svůj stud neodmítám. Stydím se. Ale víc než za své tělo, tak za své nedokonalé a špatné myšlenky a jednání.

Ale neodsuzuji druhé za jejich jiné názory a postoje třeba i k těmto věcem.