Dnešní datum: 24. 09. 2018

RohLurdy - odpustky

téma Vydáno dne 02. 04. 2008 (3594 přečtení)

Tento rok je 150 let od zjevení v Lurdech. Církev nám dává vyjímečnou příležitost čerpat z bohatství Božích milostí - získat odpustky.

Při oslavách 150. výročí lurdského zjevení je možné získat odpustky

Dekretem kardinála Jamese Francise Stafforda vyhlásila Apoštolská penitenciarie jménem papeže Benedikta XVI. možnost získání plnomocných odpustků všem účastníkům jubilejního 150. výročí zjevení Panny Marie v Lurdech.

Vatikán: Dekret, kterým papež Benedikt XVI. uděluje plnomocné odpustky všem účastníkům oslav 150. výročí zjevení Panny Marie v Lurdech, podepsal kardinál James Francis Stafford, hlavní penitenciář Apoštolského stolce. Odpustky se udělují v souvislosti s jubilejním rokem, který začal v sobotu 8.12.2007 a potrvá do téhož data roku 2008.

"Uctíváním blahoslavené Panny Marie v místě, 'na kterém spočinula její noha', přivádí věřící k čerpání posily ze svátostí, k pevnému odhodlání vést nadále křesťanský život a k chápání významu církve," stojí v úvodu dekretu.

Plnomocné odpustky může získat každý věřící, a to buď po celý rok v místě zjevení ? v Lurdech, nebo v týdnu od 2. do 11.2.2008 v kterémkoliv místě uctívajícím Pannu Marii Lurdskou.

A) V době od 8.12.2007 do 8.12.2008 získá plnomocné odpustky ten, kdo při zachování obvyklých podmínek navštíví čtyři místa souvisejících s životem sv. Bernadetty Soubirousové v Lurdech (nejlépe v tomto pořadí):
- křtitelnici ve farním kostele, kde byla Bernadetta pokřtěna,
- dům Soubirousových,
- jeskyni Massabielle, kde došlo ke zjevení, a
- nemocniční kaplí, kde Bernadetta obdržela první svaté přijímání.

Na každém místě má poutník setrvat v modlitbě "po přiměřenou dobu" a rozjímání uzavřít modlitbami Otče náš, Vyznáním víry a jubilejní či jinou mariánskou modlitbou.

B) Ve dnech od 2. do 11.2.2008 získá plnomocné odpustky každý, kdo při zachování obvyklých podmínek navštíví v jakémkoliv kostele tzv. "lurdskou jeskyni" či zobrazení Panny Marie Lurdské určené k veřejné úctě a setrvá zde v modlitbě a zbožném rozjímání, které uzavře modlitbami Otče náš, Vyznáním víry a vzýváním Panny Marie.

Obvyklými podmínkami na získání odpustků jsou svátost smíření, přijetí Eucharistie a modlitba na úmysl Svatého otce.

Dekret také doplňuje, že ti věřící, kteří nemohou výše zmíněné úkony provést "pro nemoc, stáří nebo z jiného přiměřeného důvodu," získávají plnomocné odpustky, pokud v období od 2. do 11.2. s úmyslem splnit co nejdříve obvyklé podmínky navštíví výše zmíněná místa duchovně, pomodlí se dané modlitby a "v důvěře svěří své nemoci a životní obtíže Bohu skrze Pannu Marii."