Dnešní datum: 21. 03. 2019
RohNaše hory


RohHlavní menu


RohKřesťanské vánoce


RohVyhledávání


RohKalendář


RohInformace


RohAprílový čas

téma Vydáno dne 27. 03. 2008 (2394 přečtení)

Nechcete se trochu společně zamyslet nad tím, co nám říká "duben"?

Aprílový čas

Začalo nám jaro, prožili jsme velikonoce - jsou to takové pozitivní momenty do našeho života. Probouzí se nový život, možná jsme trochu živější i my. Přesto bývá duben, neboli apríl, taky spojen s tzv. ?aprílovým počasím?. To znamená, že si ještě nemůžeme být jistí, co očekávat. Chvíli může být pěkně, pak se však opět objeví špatné počasí a plískanice, které nám na náladě nepřidají. Pro zlepšení nálady ale známe také ?aprílové žertíky?.

V podstatě se jedná o to, že 1. dubna se snažíme vymyslet nějakou nepravdivou historku, neboli lež, někomu ji předložíme a čekáme, že jí uvěří. A to proto, abychom se mu pak vysmáli, jak byl ve své důvěře naivní. Neříkám, že jsem to nikdy nedělal. Nechci zde ani tyto žertíky odsuzovat jako něco nekřesťanského a nemravného. Přesto mě to ale nedá, abych aprílové žertíky nepoužil zde jako určitý odstrašující příklad pro křesťanskou morálku a smýšlení.

Pamatuji si na jednu historku ze života sv. Tomáše Akvinského, i když nevím, jestli ji budu interpretovat přesně. Jednou ve studovně oslovil dominikánský spolubratr sv. Tomáše slovy: ?Jé, Tomáši, podívej se z okna. Tam letí vzduchem kráva.? Tomáš se podíval z okna a onen spolubratr se začal smát: ?Ale Tomáši, ty jsi naivní, copak kráva může lítat?? A na to Tomáš zareagoval: ?Víš, spíše bych věřil, že kráva lítá, než že mi spolubratr bude lhát.?

Nevím, jak přesně je tato historka pravdivá. Myslím, že k nám ale promlouvá o důležité skutečnosti, na kterou bychom si měli odpovědět. Je možné nám věřit? A jsme důvěryhodní v očích lidí okolo nás? A věříme my svým bratřím a sestrám?

Ježíš o sobě říká: ?Já jsem cesta, pravda a život.? I my jako Ježíšovi učedníci a následovníci musíme být lidmi pravdy. Nejsme svatí, děláme chyby, jsme hříšní, ale nesmíme být lidmi lži. Jestliže máme svému okolí svědčit o Kristu a své víře, tak se nám to asi nepodaří svatým a bezchybným životem. Ale může se nám to dařit pravdivým životem. Když bude vždy spolehnutí na naše slovo. Jestliže uděláme nějakou chybu či provinění, tak to nebudeme zakrývat lží, ale svou chybu dokážeme přiznat, omluvíme se a snažíme se o nápravu. To je vždy nejlepším svědectvím.

Apeloval bych tedy dnes na všechny, abychom nehazardovali se svou důvěryhodností. Chyby děláme a budeme dělat. Zakrývat je lží ale není možné. Když jsem v klášteře měl jako novicmistr na starosti nejmladší zájemce o řeholní život, tak jsem jim vždy zdůrazňoval, že jakýkoliv problém je řešitelný. Mnohé jejich problémy budu řešit a provinění jsem ochoten odpustit. Pokud mi ale budou lhát, tak v klášteře pro ně není místo. A myslím, že tato zásada platí i všeobecně do našeho církevního společenství.

A také k tomu všemu nutně patří i to, že nejenom nám by měli lidé věřit. Také my musíme věřit ostatním. Někdy se třeba zklameme. Pořád je ale lepší se třeba desetkrát v někom zklamat pro svou ?důvěřivost?, než jednou někomu nespravedlivě ublížit svou nedůvěrou.

Ježíš je pravda. I my žijme v pravdě, usilujme o ni. Vždy platí a bude platit: ?Pravda vás osvobodí.?( Celá informace | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému. Created by Petroff © 2005.