Dnešní datum: 12. 12. 2018

RohKřesťanské vánoce

RohJak se dívat na věštění - pro KT

téma Vydáno dne 15. 03. 2008 (3845 přečtení)

Nedávno byl opět napsán jeden text pro Katolický týdeník - jak se máme dívat na různé věštecké praktiky, kterých je okolo nás plno. Kdyby vás zajímalo, co otec Marian k tomu napsal, máte zde možnost.

Moje babička nám po nedělním obědě vždycky věštila z kávy. Pro rodinu to byla spíše zábava, ona to však brala docela vážně. Vždycky mě překvapovalo, že - i když byla silně věřící - neměla problém s podobnými praktikami. Jak se na to dívá církev?

Když jsem četl tuto otázku, tak jsem si vzpomněl na svou oblíbenou knihu ? Vinetoua. Když se má Old Shatterhand vydat se svým pokrevním bratrem Vinetouem a jeho sestrou Nšo-či i otcem Inču-čunou do měst bledých tváří, tak se indiáni musí dotázat svého šamana na úspěšnost výpravy. A ten jim po velkém obřadu prozradí, že na výpravě Old Shatterhand zahyne a v nebezpečí budou i všichni, kdo budou v jeho blízkosti. Protože se tato předpověď nelíbí Samu Hawkinsovi, tak prohlásí, že je také velkým kouzelníkem bledých tváří, nechá vykopat na louce díru a po roztodivném křepčení nahlédne do lůna země. A prozradí všem, že jejich šaman se spletl a skutečnost bude přesně opačná ? Old Shatterhand bude záchranou pro všechny. Možná si také na tento příběh vzpomenete.

Za podobně účelové věštění považuji také to velké množství nejrůznějších novinových horoskopů, televizních a jiných věštíren, kartářek apod. Když se dívám na úroveň některých předpovědí, tak bych asi dovedl ?vyrobit? podobné nebo i lepší ? ale dělat to v žádném případě nebudu.

Samozřejmě nepopírám, že ?jsou věci mezi nebem a zemí?. Neexistuje jenom to, na co si mohu šáhnout. Je tady i duchovní svět. Existuje i propojení mezi hmotným a duchovním světem. Prosíme o pomoc a přímluvu svatých, prosíme o pomoc Boží a chceme poznat a plnit Jeho vůli. Vždy je třeba ale dát si pozor na ono staré pokušení: ?Budete jako Bůh?. Jak často je v nás skryta touha mít vládu nad časem, nad dějinami a nad lidmi, touha naklonit si skryté mocnosti, které nám mají nakonec sloužit k naší velikosti.

I v té chvíli, kdy se zcela oprávněně obracíme k Pánu Bohu s prosbou o pomoc a o poznání jeho vůle, tak to musí být ve vší pokoře. On mi dá poznat právě to a jenom to, co opravdu potřebuji. A nemohu si nic vynucovat. Připomeňme si příběh starozákonního krále Saula: Ve chvíli, kdy se mu zdálo, že Bůh k němu mlčí, tak si nechal vyvolat ducha mrtvého proroka Samuela. A byl za to potrestán.(1 Sam 28,1-25)

Ale abych konečně zcela jednoduše ukázal na oficielní postoj Církve. Podívejte se do současného katechismu na body 2115-2117. Asi bude na toto téma poukazovat také většina rozborů Desatera hned v otázce prvního přikázání. Prostě - věřící katolík s podobným věštěním ?musí mít problém?.

Legraci v tomto duchu bych ještě byl ochoten někdy připustit, ale museli by všichni zúčastnění vědět, že je to legrace.

Učme se zde raději více důvěřovat Boží prozřetelnosti.