Dnešní datum: 24. 09. 2018

RohZpověď vrací do našeho nitra klid - pro KT

téma Vydáno dne 29. 11. 2007 (3855 přečtení)

P. Marian občas napíše do Katolického týdeníku odpověď na otázku z lidu. Zajímá i vás názor na zpověď pro "nevěřícího"?

Do kostela nechodím, ale některé katolické úkony mě lákají. Například bych ráda jednou zkusila zpověď. Třeba by mě zbavila mnoha pochybností, jestli jednám vůči svým blízkým správně. Mohu si to ale jako nevěřící dovolit? Jak to mám knězi říci?

?Jak to mám knězi říci?? Pokud to bude tady někde u nás, tak bych poradil říci to česky. A normálně lidsky a upřímně. A já věřím, že Vás kněz pochopí a pomůže. Aspoň já osobně bych se o to rád pokusil.

Potom je asi rozdíl zpověď zkusit a zpověď udělat. Ale nic proti zkoušce. Byl by to v této chvíli spíš asi takový hluboký a upřímný rozhovor s knězem, který má už nějaké zkušenosti, dovolující reagovat na osobní problémy, pocity, obavy apod. A vše je s jasnou zárukou absolutní diskrétnosti ? zpovědního tajemství. Kněz samozřejmě nevyřeší mé problémy. To musím udělat sám. Kněz mi ale může ukázat cestu, dát dobrou radu. Jak ji použiji, je na mě. A kněz také nabídne modlitbu a pomoc Boží. To je pro nás nejdůležitější, otázkou je, co to bude znamenat pro Vás, takzvaně ?nevěřící?. Ujišťuji ale, že i modlitba za ?nevěřícího? má velký smysl.

Při této příležitosti bych řekl, že máme mnoho různých ?zpovědí?. Zpovídat může člověka třeba i novinář. Tam se ale v žádném případě nemůže počítat se zpovědním tajemstvím a onomu novináři asi také jde o něco jiného než knězi ? jde mu většinou o senzaci, o to, co zajímá veřejnost, co se dobře prodává. A osoba zpovídajícího a jeho potřeby jdou tak trochu stranou. S tím se v dnešních médiích a různých mediálních kauzách setkáváme až příliš často. Zatímco u kněze jde především o toto ? pomoci do nitra člověka vrátit klid a dobro.

V opravdové zpovědi potom ale nejde o to, něco říkat knězi a od něj slyšet ty nejlepší rady. V pravé zpovědi svou poznanou vinu přiznávám Bohu a prosím o Jeho odpuštění, kterého se mi vzápětí dostává, když je má lítost upřímná. A kněz je zde jen prostředník, který v tom pomáhá. Takže zde už je potřeba ona víra v Boha.

Jen tak mimochodem chci ocenit Váš zájem o zpověď. Mnozí křesťané (mě nevyjímaje) z ní mají často obavy a bojí se nahlas vyslovit a přiznat své poklesky. I když je to obava neodůvodněná. A vyslovení a přiznání své chyby člověka opravdu osvobozuje.

Přeji Vám tedy, abyste se setkala s dobrým knězem, s kterým si dobře povykládáte a proberete otázky života. A nakonec kéž naleznete cestu k té zpovědi, kde půjde o Váš návrat k živému Bohu a nalezení pokoje pro duši.