Dnešní datum: 25. 09. 2018

RohZimní Krkonoše 2007

téma Vydáno dne 18. 03. 2007 (2845 přečtení)

Při pohledu ven nějak občas nevím, jestli je zima nebo jaro či léto. To počasí je nějaké podivné. Pořádná zima letos ani nějak nebyla, přesto jsme se ale s mládeží letos  na hory ke sněhu a lyžím dostali. Můžeme společně s nejmladším účastníkem zavzpomínat.

Zimní Krkonoše 2007

Do Krkonoš jezdíme z Louky poslední roky pravidelně. Chaloupka v Malé Úpě, která je k dispozici přes otce Jeronýma, už okouzlila mnohé v zimě i v létě. Někteří jezdí pravidelně, někteří se postupně přidávají. Zkušeným vůdcem je vždy otec Jeroným , s ním se pravidelně účastní i premonstrát otec Bazil ze Slovenska. Letošní zimní prázdniny v Krkonoších byly tak trochu ve znamení loučení s otcem Jeronýmem, který opustil naši farnost a nastoupil na nové místo v Praze. Poprvé se také mohl pobytu zúčastnit otec Marian, kterého již ve farnosti mohl zastoupit náš nový kněz otec Tadeáš. Byli s námi i jiní noví účastníci. Svůj pohled na tento týden zde předkládá nejmladší z nás - Marek.

Tak jak bych začal...? Letošní hory byly prostě nádherné. Počasí sice bylo velmi proměnlivé, ale my sjezdaři, a myslím, že i druhá skupina naší expedice ? běžkaři, jsme si to přesto užili. Já osobně jsem byl s o. Jeronýmem na horách poprvé a moc se mi to líbilo.

Ze Znojma jsme vyjeli v neděli někdy kolem čtvrté hodiny (domluvený odjezd v 14.00 od fary). Myslel jsem, že to bude příšerná dálka, ale cesta utekla poměrně rychle. Když jsme dojeli do Spáleného mlýna, byl jsem nadšený, protože, i když už byla tma, bylo zřejmé, že je dostatek sněhu, to znamená, že nás čeká dobré lyžování. Pak jsme absolvovali nepříjemnou cestu do kopce k chatě se všemi zavazadly, kde nás již čekal o. Jeroným, kterému vděčíme za uvítání do tepla. Když konečně dorazili všichni (sjíždělo se nás několik výprav), byla dlouho do noci volná zábava (karty, jídlo, pití, vykládání, zpívání ).

Byli jsme prakticky rozděleni na dvě zhruba stejné skupiny - sjezdaři a běžkaři (někteří byli schopni skupiny střídat). Celkem nás bylo 14. Já jsem patřil ke sjezdařům. Ráno jsme se vydali na autobus, který nás měl odvést do Pece pod Sněžkou. Všichni, včetně mne, se už těšili. Ještě musím doplnit, že v průběhu celého pobytu na horách jsme byli celkově na sjezdovkách ve 3 lyžařských areálech (ještě na Černé hoře a u Horní Malé Úpy). Lyžovalo se opravdu krásně i přes bolesti nohou a únavu z nevyspání. Josef se ukázal jako opravdový machr, když se za jediný den naučil lyžovat lépe než mnozí z nás již dřívějších lyžařů, a patří mu tak pochvala, protože kdyby to byl školní lyžařský výcvik, určitě by dostal odměnu.  Většinou kolem třetí hodiny jsme odjížděli zpátky.

Chata samotná stojí též za zmínku, neboť se mi jako každému pravému táborníkovi velice líbila (kdo jiný by lépe ocenil ubytování bez vody a elektřiny, svítilo se petrolejkama, topení v kamnech jen dřevem... ta vůně ? ironicky i skutečně ). Vždy večer jsme měli mši za účasti tří kněží a po ní znovu a znovu ten stejný program (karty, jídlo, pití, vykládání, zpívání, společné hry). Já jako jediný představitel dětské skupiny jsem chodíval pravidelně brzo spát (přece jen mám jiné zájmy než většina starších a spánek potřebuji ). Tak probíhal den za dnem až do soboty, kdy jsme společně celou chatu vyklidili a vyrazili opět směrem k domovu. Určitě mám na co ještě dlouho vzpomínat...

...ještě poznámka na konec: o. Jeroným se na zpáteční cestě stihnul vybourat. Bouračku nezavinil, jel sám (jel do Prahy), má sice rozbité celé auto, ale jemu samotnému se naštěstí nic nestalo.

(Redakčně doplněno a upraveno - Marek ví, proč.)