Dnešní datum: 21. 07. 2019
RohNaše hory


RohHlavní menu


RohNoc kostelů


RohVyhledávání


RohKalendář


RohInformace


RohÚvodník na duben - Květinka

téma Vydáno dne 02. 04. 2006 (4198 přečtení)

V dubnovém úvodník pro naši Květinku zdraví dětské čtenáře (ale nejen je) náš otec Jeroným.

Duben 06

SMRT - VZKŘÍŠENÍ

Milí mladí čtenáři,

velká část postní doby už je za námi a my se blížíme k Velikonocům. Velikonoce jsou připomínkou a zpřítomněním Ježíšovy smrti a vzkříšení.

Asi každý z nás tuší, co je to smrt. Často se o ní mluví: kolik lidí zahynulo při nehodách a bouračkách, že ta a ta nemoc je smrtelná, že umřel nějaký náš soused, příbuzný? Hodně se o smrti mluví, ale málo přemýšlí. Asi proto, že nikdo pořádně neví, co se s člověkem stane po smrti. Máme trochu strach na to myslet. Co když po smrti nic dalšího není? Co když je jenom nicota? Nebo co když na nás čeká něco zlého? Raději o tom nepřemýšlet a nekazit si život! Takhle uvažuje hodně lidí, kteří se smrti bojí. A aby se tak moc nebáli, rádi věří různým pověrám: že se po smrti znovu narodíme jako noví lidé, že se převtělíme do někoho jiného. Proč si dělat starosti ze smrti, narodím se znovu. A je to! Možná znáte i vy sami někoho, kdo v toto věří.

Je to ale takhle pravda? Nebo je to spíše báchorka, abychom se nebáli? Nikdo z nás toho o smrti moc neví. A přece existuje člověk, který ji zažil, ale je pořád mezi námi. Doopravdy umřel, ale žije dál. Je jenom jeden jediný, nikomu jinému se to nepovedlo. Je to náš dobrý známý ? Ježíš Kristus. O něm říkáme každou neděli ve vyznání víry: ?Byl za nás ukřižován, byl umučen a pohřben.? A pak hned dodáváme: ?Třetího dne vstal z mrtvých.? Vstát z mrtvých znamená opět žít. Ne narodit se znovu jako jiný člověk, ale být znovu živý se svým tělem.

Když jsem o tomhle jednou vyprávěl dětem, některé se ušklíbly a říkaly si: To je ale pěkná pohádka, ale kdo tomu má věřit. Copak je to možné? Možné to je, protože Ježíš je spravedlivý a umřel nezaslouženě. A hlavně to je Boží Syn ? má v sobě moc vstát z mrtvých. Věříme tomu proto, že se Ježíš po svém zmrtvýchvstání ukázal apoštolům a dalším lidem a ti všichni nám o tom svědčí. Oni ho viděli, vlastníma rukama se ho dotýkali a s ním i jedli. Po čtyřiceti dnech pak Pán Ježíš vstoupil na nebesa.

Nemůžeme si ale myslet, že vstát z mrtvých je něco jako když obživne mrtvola nebo jako když lékaři proberou k životu téměř mrtvého člověka. Pán Ježíš smrt porazil, překonal. Jeho tělo má novou a dokonalejší kvalitu, není už vázáno přírodními zákony, už nemůže znovu umřít. I pro nás je to stále tajemství, a tak říkáme, že Ježíš má teď tělo oslavené a zduchovnělé.

Tento zmrtvýchvstalý Ježíš ? vítěz nad smrtí ? nám říká, že se nemusíme smrti bát. Že kdo žije a umírá ve spojení s ním také znovu vstane, aby s ním žil navěky. Jenom na vzkříšení vlastního těla si budeme muset ještě počkat.

A právě o Velikonocích slavíme Ježíšovo vzkříšení. A když Ježíšovo, tak spolu s ním i to naše. Je to tedy velká radost ? nemusíme se bát vlastní smrti a máme naději, že se opět shledáme s našimi zemřelými u Pána Ježíše.

Přeji vám všem požehnané a opravdu radostné Velikonoce a jednou slavné zmrtvýchvstání s Kristem a život věčný.

o. JeronýmSouvisející články:
Úvodník na září - Květinka (16.08.2006)
Úvodníky do Květinky (25.01.2006)

( Celá informace | Autor: administrator | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek )
Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS systému. Created by Petroff © 2005.