Dnešní datum: 21. 07. 2018

RohZimní Krkonoše

téma Vydáno dne 01. 03. 2006 (3008 přečtení)

Jarní prázdniny uprostřed kruté zimy strávila naše mládež pod duchovním i sportovním vedením otce Jeronýma opět na horské chatě v Krkonoších.

Hory 2006

Během jarních prázdnin vyrazilo už potřetí 11 mládežníků převážně z loucké farnosti, otec Jeroným a otec Bazil (taky premonstrát) do Krkonoš ? Malé Úpy. Zatímco na minulé akce odjížděli účastníci poněkud rozpačitě (jaké to asi bude, co nás tam čeká?), teď už většina věděla, do čeho jde. Očekávání bylo veliké a pomyslná laťka hodně vysoko. Každý chtěl zažít suprovou dovolenou a ona taková opravdu byla.

Ale popořádku. Vyjeli jsme v neděli po obědě třemi značně plnými auty. Vezli jsme lyže (některým jedny nestačily a vzali si dvoje), přeskáče, spacáky, oblečení a hlavně spoustu jídla na celý týden. Cesta ubíhala pomalu, museli jsme tankovat, dofukovat pneumatiky i vypouštět přebytečné kapaliny. Oněch 275 km jsme zvládli asi za čtyři hodiny a něco (tentokrát bez bouračky). Na horách nás přivítaly hromady sněhu a velký mráz ? asi minus 10°C. Ihned jsme se rozdělili na tři skupiny. Skupina A nosila batožinu od silnice k chatě (asi 1 km do kopce), skupina B odhazovala sníh od dveří chalupy, abychom se mohli vůbec dostat dovnitř a skupina C šla parkovat auta.

V chatě byly dva stupně nad nulou a tak jsme začali hned topit v kamnech jak o život. Po pár hodinách bylo už něco přes deset, což se už dalo vydržet. Dobře najedeni a připraveni na všechno jsme šli spát.

Druhý den nás přivítal ideálním počasím ? bezvětřím a modrou oblohou. Toho bylo třeba využít. Asi polovina z nás vyrazila na sjezdovky do Pece pod Sněžkou a ta druhá zamířila na běžkách na vrchol nejvyšší ? na Sněžku. (Námitky některých, že první den je jen zahřívací a že Sněžka je moc velké sousto, tak tyto námitky jsme zamítli.) Jiní si ale opravdu netroufli a zvolili jen kratší trasu. Sněžky jsme dosáhli a vyrazili ještě na okruh po hřebenech, to vše za nádherného počasí s překrásnými výhledy. Domů jsme dorazili asi po 30-ti km lehce unaveni a za tmy, ale mělo to tu výhodu, že sjezdařská skupina mezitím doma zatopila, uvařila a nanosila vodu (za to jim tímto děkujeme). Po návratu a večeři jsme se modlili breviář a sloužili mši svatou (takto to probíhalo každý den). Večer samozřejmě přišla na řadu také černá svině ? již tradiční karetní hra na principu mariáše, které všichni bezhlavě propadli. Skvělý den pro všechny.

Zato v úterý od rána pršelo, tedy spíše lilo jako z konve, a proto jsme zůstali doma a lízali si rány ze včerejška. Jen otec Bazil usilovně budoval sáňkařskou dráhu ve svahu u chalupy.

Ve středu jsme opět vyrazili na lyže, část na běžky, část na sjezdovky, ale byla mlha, sněžilo a foukal vítr. I když měla běžecká skupina velké odhodlání, stejně nakonec skončila na Pomezních boudách v hospodě. V tom počasí se jinak ani nedalo. Sjezdařům se nevedlo o moc lépe a tak jsme se odpoledne sešli u chaty a zahájili své vlastní olympijské disciplíny: bobovou dráhu na pytli se senem a sjíždění ze střechy. Sněhu bylo spousta. Jako malé děti?

Podobně jsme strávili další dva dny: aktivní odpočinek na lyžích, štípání dříví, nošení vody z potoka, vaření na do červena rozpálené plotně, suchý záchod, kde to profukuje, na to vše budeme všichni dlouho vzpomínat. Jistě i na krásné společenství nejen na lyžích, ale i při mši svaté a u breviáře. Spojovalo nás společné jídlo (a často i sdílení hrníčků, talířů a dalších věcí) a hlavně spousta legrace. Prostě P O H O D A.

No, a v sobotu začalo velké balení a uklízení. Ještě vyhrabat zapadaná auta (mezitím napadlo asi 40 cm) a hurá domů. Díky všem! Snad brzy zase na další akci...