Dnešní datum: 25. 09. 2018

RohSetkání v Kolíně - naši účastníci

téma Vydáno dne 31. 08. 2005 (3327 přečtení)

V uplynulých dnech proběhlo setkání mládeže v Kolíně nad Rýnem. Také máme v našich farnostech nějakou mládež. A někteří byli také na onom setkání. Jak to prožili a viděli?

XX. SVĚTOVÝ DEN MLÁDEŽE

?Přišli jsme se mu poklonit.? (Mt 2,2)

Naše pouť začala mší svatou v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla, kterou sloužil otec biskup Vojtěch. (Pozor!!! Obětní dar - víno přinesla naše milovaná sestra v Kristu, Magdalénka!!!)

Po mši svaté jsme se vtěsnali do autobusu a odjeli směr Německo a na večer jsme se uondaní vysoukali (nás dvacet poutníků) na náměstí městečka Randersacker, kde nás místní domorodci přivítali a rozebrali do hostitelských rodin. Zbytek osádky autobusu odjel neznámo kam (ach ta skleróza), ale dozvěděli jsme se, že sbírali kolem dálnice odpadky. Prý i naše skupinka měla mít nějakou pracovní činnost, jenže nám Randersackčtí domorodci přichystali hotové hody a tak nás rozmazlovali, že jsme v Kolíně skoro brečeli nad tou velkou změnou. Obdivovali jsme krásy městečka Randersacker, vinice a jejich plody (některé vinice byly vysazeny i na 60º svahu) a i krásy okolních městeček. Velice je potěšilo, že se o nás mohli postarat. V Randersacker jsme byli od čtvrtka 11.8.2005 do pondělního rána 15.8.2005.

V pondělí ráno jsme se rozloučili a vyjeli jsme směr Kolín. Po cestě nás předjížděla spousta autobusů a tak se mávalo a mávalo a během cesty jsme zjistili, že naše max. rychlost je 120 km/hod. Kolem 21. h jsme dorazili na očekávané místo. S hrůzou jsme zjistili, že náš bivak bude v Eisstadionu. V tu chvíli jsem si vzpomněla na slova Haliny Pawlovské: ?Kdo má v palici, přežije i lednici!? No a tak jsme první noc přečkali v chlaďáku. Jak jsem občas zaslechla během pobytu v Kolíně, někomu chlaďák vyhovoval. Já jsem ovšem druhou noc již přečkala v kryptě kostela sv. Anežky Římské, kde byla celonoční adorace. A další noci jsme již načerno spali v jedné škole ? bylo tam bezva teploučko a žádný chlazený beton a studený průvan. Super hotel. Toliko k ubytování.

A jaký byl program? No, tak normál. (Jen to bylo těžké všechno vstřebat, ještě, že nám dali sešitek, kde jsou uvedena témata katechezí a slova na den, proto je zde uvádím i pro ostatní ? kdyby někdo chtěl, může rozjímat.)

V pondělí 15.8. byla v 19.00 h mše sv., kterou jsme nestihli. My jsme po příjezdu sháněli večeři a nesehnali, tak jsme šli spát (spíš se pokoušet usnout).

V úterý 16.8. byla v 7.00 h snídaně a pak program v ČNC (české národní centrum ? veškerý český dopolední program byl v kostele sv. Anežky Římské, o kostel jsme se dělili s komunitou Taizé, která tam měla svůj odpolední a večerní program ? vždy bylo plno). Vždy bylo nějaké slovo na den a katecheze. Na 16.8. ? úterý bylo slovo na den: ?Vydali se na cestu.? (Mt 2,9). V 17.00 h byla mezinárodní mše svatá na stadioně. Poté bylo zahájeno XX. světové setkání mládeže a pak suprovej koncert.

Ve středu 17.8. byla snídaně 7.30 a od 8.30 program v ČNC. Téma katecheze: Hledat pravdu jako nejhlubší smysl lidského bytí. Slovo na den: ?Kde je ten právě narozený židovský král? Uviděli jsme na východě jeho hvězdu.? (Mt 2,2).

Ve čtvrtek 18.8. byla katecheze o: Setkat se s Ježíšem v eucharistii. Slovo na den: ?Nalezli dítě s jeho matkou Marií, padli na zem a klaněli se mu.? (Mt 2,11). Kolem 16.30 bylo přivítání s papežem na lodi a u katedrály. (Papež furt nikde a tak někteří vítali fotografa v bílém tričku. To bylo šou!)

V pátek 19.8. byla v 7.30 snídaně stejná jako dny předtím, akorát housky a chleba byly tvrdší než den předtím (ony čerstvé vlastně byly jen v úterý). Pak byla katecheze: Žít ve světě jako praví ctitelé Boží. A slovo na den: ?Vrátili se domů jinou cestou.? (Mt 2,12).

V sobotu 20.8. byla v 7.00 h mše svatá a pak byl rychlý přesun na Marienfeld. V 20.30 byla vigilie s papežem, přímý přenos jsme mohli sledovat jak na obřích obrazovkách, tak lidé doma.

V neděli 21.8. byla v 10.00 h mše svatá, též přímý přenos. V 16.00 h se plánoval odjezd domů. Pravda, naše osádka autobusu se z Marienfeldu sešla ze všech brněnských autobusů nejdříve, ale díky organizaci jsme odjeli až kolem 21. h, což moc nevadilo, aspoň jsme domů dojeli za světla.

Často jsem si opakovala téma světového setkání a hledala místo a způsob klanění. To bylo těžké najít, ale vím, že toto heslo pro mě neskončilo, tak jako nezačalo, na tomto setkání. Pán je totiž všemohoucí a všudypřítomný, tak nelze víru a heslo setkání prožívat jen v Kolíně. A ještě, Pán byl je a bude (Jsem, který Jsem), takže to znamená, že je třeba se klanět každou vteřinu našeho života, vždyť to není náš život - ?náš život? je Jeho dar, proto my Mu patříme. On si nás vyvolil, ne my Jeho.

Ještě pro úsměv na tváři. V Randersacker jsme měli velice hodnou a příjemnou překladatelku, starší paní, která pocházela z ČR a protože v Randersacker žije již dlouhou dobu, tak také některé věty překládala doslovně. Moc jsme se nasmáli, když s velkou vážností přeložila: ?P. Maria bez fleků ?/Neposkvrněná/?.

Přeji vám všem, Božím dětem, abyste naslouchali Pánu, který nás miluje, který pro nás stvořil krásu přírody, který obětoval vlastního Syna a který nás vede svým Duchem. Přeji mnoho setkání s Pánem, ať se nenecháte uchlácholit světem a neustáváte hledat Jeho vůli.

Skrze Něho a s Ním a v Něm je Tvoje čest a sláva
Bože Otče všemohoucí v jednotě Ducha Svatého po všechny věky věků.

Amen

Přeji požehnané dny