Svatí mizí z kalendáře, ale z nebe ne - pro KT

Autor: administrator <info(at)farnostlouka.cz>, Téma: Různé texty, Vydáno dne: 19. 08. 2011

Máme tu nový článek pro Katolický týdeník.

Všimla jsem si, že letos někteří svatí z církevního kalendáře zmizeli a objevila se jména jiných světců. Z jakých důvodů tyto změny nastaly a čím se řídí? Irena Zálešáková

Z kalendáře možná někteří svatí zmizeli, z nebe ale určitě ne. Ten kdo se tam dostal, je tam již navěky. No a je to krásné, že nám svatí přibývají, že jsou lidé, kteří žijí dobře svůj život podle Božích přikázání a mohou nám být příkladem a inspirací. On je to vlastně úkol pro každého z nás – stát se svatým. A tak třeba jednou bude v kalendáři i Vaše jméno. A kéž by tam jednou mohlo být i mé jméno. Nebojme se toho. Máme chtít stát se svatým. Je to vlastně náš hlavní úkol v životě. A jestli snad nějakého jiného svatého tím „vystrnadíme“ z kalendáře? On se na nás zlobit nebude. V nebi stále zůstává navěky a rád se tam s námi přivítá.

Kalendář není nafukovací, rok stále má a bude mít jen 365 dní. Nebe ale „nafukovací“ je. Jak říká Pán Ježíš, on nám tam připravil místo a v domě Jeho Otce je mnoho příbytků. Na nebeské bráně nebude nikdy cedulka „obsazeno“.

Co se týká praktického vytváření církevního kalendáře, tak jsou tam jistě svátky, které jsou neměnné. Ať už to jsou svátky, připomínající nám hlavní události ze života Pána Ježíše (Vánoce, Velikonoce, Letnice apod.) nebo svátky apoštolů a jiných celocírkevně velmi významných biblických i pozdějších svatých. A potom se do kalendáře zařazují z toho velkého množství světců především ti, kteří i pro lidi dnešní doby mohou být inspirací. A to se postupem doby mění, v určité době je také potřeba zvláště vyzdvihnout určité konkrétní ctnosti a zásluhy. Také jsou různé seznamy svatých zvláště významných pro danou konkrétní zemi, řeholní společenství, určitý stav. A tak jsou i rozdílné tyto kalendáře pro různé země a řehole. Náš svatý Václav, svatý Vojtěch, svatí Cyril s Metodějem a další nám tak milí světci asi nejsou třeba v Africe tak známí jako u nás a v tamějším kalendáři je pravděpodobně nenajdeme. To ale nijak nezmenšuje jejich velikost a to, že nám mnohým jsou příkladem a přímluvci. Nám jsou zase méně známí mnozí afričtí světci a mučedníci. Rádi se s nimi ale v nebi sejdeme. A v poslední době jsme jistě vděčni za tak velmi živý příklad bl. papeže Jana Pavla II. A rádi ho zařazujeme do kalendáře, třeba i na místo jiného světce.

Někdy se také vypráví jeden vtip o tom, jak si jeden svatý v nebi povzdechne: „To je hrozné. Celý život se tak snažím a nakonec je ze mne v kalendáři jenom nezávazná památka.“ Takto možná s úsměvem přemýšlíme my, v nebi to je ale jinak.

Tak se snažme všichni, ať se jako svatí dostaneme do nebe a setkáme se tam s Pánem Bohem i celou rodinou Božích dětí, našich bratří a sester.