3. adventní koncert 2010 - 11.12.

Autor: administrator <info(at)farnostlouka.cz>, Téma: Občasník, Vydáno dne: 06. 12. 2010

Adventní doba se nám posouvá do své druhé poloviny a my vás zveme na náš třetí adventní koncert. Kdo má rád zvuk varhan, zvláště barokních, tak si jistě přijde na své.

ADVENTNÍ HUDBA V KOSTELE

(1653-1704)
Toccata Septima

Petr Čech

absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klavír (prof. Marta Toaderová) a varhany (prof. Jan Hora), Hudební fakultu Akademie Múzických umění v Praze a Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu u vynikajícího norského varhaníka prof. Jana Laukvika. Je nositelem cen mnoha mezinárodních soutěží: Ve varhanním oboru získal již v roce 1996 1. cenu v Soutěži mladých varhaníků "Opava 96", stal se nositelem 2. ceny na Mezinárodní varhanní soutěži v Brně a v roce 2004 laureátem mezinárodní varhanní soutěže J. P. Sweelincka v Gdaňsku. Laureátského titulu také dosáhl v mezinárodní soutěži "O evropskou hudební cenu" v Luxembourgu. V roce 2006 zvítězil a stal se nositelem titulu "Laureát" na mezinárodní hudební soutěži "Pražské jaro". Sólově i v komorním duu se sestrou Alenou (housle - klavír, housle - varhany) úspěšně vystupuje na prestižních hudebních festivalech a koncertech u nás i v zahraničí. Působí jako varhaník Chrámu Matky Boží před Týnem, pedagogicky pak na konzervatoři v Praze.

Varhany v kostele sv. Václava v Louce

byly postaveny Bernhardem Wollersem a Nicolaem Christeindlem kolem roku 1676 a podle současného názoru odborníků jde o nejstarší dochované varhany na Moravě. V polovině 18. století nástroj zvětšil pravděpodobně Ignaz Casparides (o tzv. zadní pozitiv, II. Manuál). Další opravy uskutečnili znojemští varhanáři Josef Silberbauer, Ignaz Reinold a další. Varhany mají dva manuály, pedál a 21 rejstříků. Do dnešní doby se dochovaly téměř v původním stavu a tak i dnes můžeme obdivovat krásu jejich barokního varhanního zvuku.

Před koncertem i po něm je možno navštívit výstavu betlémů,
prohlédnout kostel i kryptu.
Přijměte pozvání.