Kouřit tajně či veřejně? - pro KT

Autor: administrator <info(at)farnostlouka.cz>, Téma: Různé texty, Vydáno dne: 24. 05. 2009

"Modli se k svému Otci ve skrytosti", říká nám Pán Ježíš.(Mt 6,6) Co všechno ještě máme dělat ve skrytosti? Můžeme sem zařadit i kouření? Jedna zajímavá otázka a odpověď na ni pro Katolický týdeník.

Smí kněz kouřit? Znám ze sousedství faráře, který kouří na zahradě potají, aby jej jeho farníci neviděli. Připadá mi to ponižující...

Smí zahradník kouřit, smí učitel nebo lékař, či otec rodiny, prostě kdokoliv kouřit? Nebo jiná otázka: Smí kněz jíst čokoládu, smí kněz pít kávu? I na to se mě někdy lidé ptají. (Třeba si myslí, že na mě ušetří, když přijdu na návštěvu.)

Co vám k tomu mám říci? Znám také kněze, který kouří, ale raději jen v soukromí. Znám jiné kněze, kteří s tím žádné tajnosti nedělají. Znám samozřejmě i kouřící laiky, také třeba jednoho farníka, který kouří tajně, aby to neviděla jeho žena.

Já jsem nekuřák. Mám ale jiné nectnosti. S některými se netajím, s jinými se raději nechlubím. Netajím se třeba s tím, že mám rád čokoládu a klidně spořádám bonboniéru nebo Studentskou pečeť na posezení. A také jsem mnohé sladkosti někdy raději pojídal tajně. (Když mi budete chtít udělat radost, tak víte, čím mě můžete obdarovat.) Radši se už ale nebudu chlubit tím, že jako šofér moc nedodržuji předepsané rychlosti a jiné dopravní předpisy. Věřím ve své schopnosti a odhad, někdy se to ale může škaredě nevyplatit. Také vím, že tím můžu dávat špatný příklad a působit pohoršení. A pokorně přiznávám, že bych to měl napravit. Zatím se mi to úplně nedaří. Možná mi s tím ale pomohou nekompromisní policisté. A ještě další nectnosti? To si už raději ponechám do zpovědnice.

Považuji kouření za zlozvyk, vím ale, že jsou i mnohé jiné zlozvyky, škodlivější. A nikdo z nás není dokonalý, přesto se ale máme o dokonalost snažit. Jestli se onen farář se svým kouřením schovává, považuji to za chvályhodné. Uvědomuje si zlozvyk. Zatím nemá dostatek síly to změnit, nechce ale druhé pohoršovat. A také nechce dávat špatný příklad těm, pro které je jistě nějakou morální autoritou. Znám bohužel i některé mladíky, kteří začali kouřit pod vlivem svého faráře, který jim byl v tomto případě špatným příkladem. (Jinak ale velmi chvályhodně působil ve svých farnostech.)

Já kouření nemám rád. Sám jsem nikdy nekouřil. (Když nepočítám vybafání několika cigaret bez šlukování.) Přesto jsem si kdysi zapálil doutník, abych provokoval jiné, příliš moralizující spolubratry. Uznávám, že kuřák se svého zlozvyku špatně zbavuje, odvykání není lehké. Chce to velkou motivaci a silnou vůli. Slyšel jsem o jednom biskupovi, silném kuřákovi. Jednou za ním přišla malá holčička, kterou si vzal na klín. Ona se ale naráz od něj odtáhla se slovy: ?Ty smrdíš.? A od té doby onen biskup přestal kouřit.